Bednarska Demokracja

Ustawa o Informacji


uchwalona 27 października 2003 r

Niniejsza ustawa reguluje powinności władz Rzeczpospolitej Szkolnej Obojga Terytoriów dotyczące informacji publicznej.

Postanowienia ogólne

Art. 1 Wszelkie akty prawne obowiązujące na terenie Rzeczpospolitej Szkolnej obojga Terytoriów (dalej: RSOT) winny być publicznie dostępne. Władze RSOT są zobowiązane do rzetelnego informowania obywateli o swej działalności.
Art. 2 Rady Szkół Terytorium Bednarska oraz Terytorium Raszyńska dysponują na podlegających im Terytoriach Tablicami Informacyjnymi umieszczonymi w widocznych miejscach.
Art. 3 Tablice Informacyjne powinny zawierać powierzchnie do użytku Rady Szkoły, Sejmu RSOT oraz Sądu Szkolnego.

Postępowanie w sprawie ustaw Sejmu RSOT

Art. 4 Szef Kancelarii Sejmu ma obowiązek informować Ministrów Informacji obu Terytoriów lub Premiera o ustalonym terminie posiedzenia Sejmu przynajmniej na 14 dni przed tym terminem.
Art. 5 Ministrowie Informacji obu Terytoriów mają obowiązek zamieścić na podlegającej im Tablicy Informacyjnej wiadomość o terminie najbliższego posiedzenia Sejmu lub Rady Szkoły danego Terytorium przynajmniej na 10 dni przed tym terminem.
Art. 6 Szef Kancelarii Sejmu ma obowiązek zamieścić teksty uchwalonych przez Sejm RSOT ustaw na Tablicach Informacyjnych obu Terytoriów, w terminie nie przekraczającym trzech dni roboczych od daty ich uchwalenia.
Art. 7 Szef Kancelarii Sejmu ma obowiązek dostarczyć teksty uchwalonych przez Sejm RSOT ustaw Ministrom Informacji obu Terytoriów w terminie nie przekraczającym trzech dni roboczych od daty ich uchwalenia.
Art. 8 Ministrowie Informacji obu Terytoriów mają obowiązek przedstawić teksty uchwalonych przez Sejm RSOT ustaw Radzie Szkoły, do której należą, na najbliższym posiedzeniu danej Rady. Członkowie Rady są zobowiązani do zapoznania się z przekazanymi im tekstami.

Postępowanie w sprawie decyzji i rozporządzeń Rady Szkoły

Art. 9 Ministrowie Informacji obu Terytoriów mają obowiązek zamieścić na Tablicy Informacyjnej swego Terytorium treść decyzji i rozporządzeń wydanych przez Radę Szkoły, do której należą, w terminie nie przekraczającym trzech dni roboczych od daty ich wydania oraz opatrzyć datą wywieszenia na tablicy.

Postępowanie w sprawie terminów rozpraw oraz wyroków Sądu Szkolnego

Art. 10 Sąd Szkolny winien zamieszczać na Tablicach Informacyjnych obu Terytoriów informacje o terminach, miejscach, stronach i przedmiotach rozpraw z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
Art. 11 Sąd Szkolny winien zamieszczać na Tablicach Informacyjnych obu Terytoriów informacje o swoich werdyktach nie później niż trzy dni robocze od ich wydania.
Art. 12 Zamieszczanie wyżej wymienionych informacji jest obowiązkiem Przewodniczącego składu sędziowskiego orzekającego w danej sprawie.
Art. 13 Wyżej wymienione informacje winny być zamieszczone na Tablicy Informacyjnej Terytorium, do którego należą strony w danej sprawie lub którego ta sprawa dotyczy.

Termin wejścia w życie aktów prawnych

Art. 14 Decyzje oraz rozporządzenia Rad Szkół obu Terytoriów oraz uchwalone przez Sejm RSOT ustawy wchodzą w życie z chwilą wywieszenia ich na Tablicy Informacyjnej, chyba że w ich treści zawarto informację o vacatio legis. Okres vacatio legis nie może być jednak krótszy niż trzy dni robocze.

Zdjęcie aktów prawnych z Tablicy Informacyjnej

Art. 15 Wszelkie akty prawne (z wyjątkiem priorytetowych), zamieszczone na Tablicy Informacyjnej, mogą zostać z niej zdjęte nie wcześniej niż po 14 dniach od wejścia danego aktu w życie. Po tym terminie akt prawny dostępny jest w archiwum.

Archiwa aktów prawnych

Art. 16 Ministrowie Informacji winni prowadzić archiwa ustaw Sejmu RSOT oraz wszelkich obowiązujących na danym Terytorium decyzji i rozporządzeń Rad Szkół.
Art. 17 Każdy z wyżej wymienionych aktów prawnych winien znaleźć się w archiwum nie później niż w terminie tygodnia od wejścia w życie. Akty prawne przechowywane są w archiwach w postaci wydruków opatrzonych podpisami stosownych osób. Akty prawne przechowywane są też w formie elektronicznej.
Art. 18 Ministrowie Informacji obydwu Terytoriów są zobowiązani do udostępniania zawartości archiwum (tj. wszelkich zgromadzonych w nim aktów prawnych) każdemu zainteresowanemu Obywatelowi RSOT.
Art. 19 Ministrowie Informacji obydwu Terytoriów odpowiadają za kompletność elektronicznych kopii zasobów archiwów; kopie te powinny być także dostępne na stronach internetowych obydwu Terytoriów.
Art. 20 Informacja o sposobie dostępu do archiwów, o których mowa w art. 16, powinna znajdować się na Tablicach Informacyjnych obydwu Terytoriów.

Postępowanie w przypadku ofert pracy i przetargów sygnowanych przez Radę Szkoły

Art. 21 Informacje o budżecie, wszelkich pracach bednarowych i przetargach sygnowanych przez Radę Szkoły bądź jej członków winny być umieszczane na Tablicy Informacyjnej danego Terytorium w ciągu tygodnia od zatwierdzenia budżetu lub przed planowanym terminem rozpoczęcia pracy/przetargu. W przypadku tzw. prac nagłych, których wykonanie musi się odbyć w terminie krótszym niż jeden tydzień, informacja powinna zostać wywieszona niezwłocznie.
Art. 22 Zamieszczone na Tablicy Informacyjnej oferty powinny zawierać listę umożliwiającą zapisanie się chętnych do wyżej wymienionych prac/przetargów.
Art. 23 Członek Rady Szkoły odpowiedzialny za dany przetarg lub rekrutację ma obowiązek umieścić imienną listę osób, z którymi zawarto umowy na wykonanie danej pracy, najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia.

Akty priorytetowe

Art. 24 Priorytetowymi aktami prawnymi obowiązującymi na terenie RSOT są: Konstytucja
Art. 25 Wymienione w art. 24 akty priorytetowe winny zostać umieszczone na Tablicach Informacyjnych obydwu Terytoriów na stałe.

Informacje o składzie władz szkolnych

Art. 26 Na Tablicach Informacyjnych obydwu Terytoriów winny znajdować się aktualne listy osób wchodzących w skład władz szkolnych.
Art. 27 Ministrowie Informacji mają obowiązek zamieścić na podlegającej im Tablicy Informacyjnej aktualną, pełną listę członków Rady Szkoły danego Terytorium; lista ta powinna zawierać imiona i nazwiska członków Rady Szkoły wraz ze stanem, z którego pochodzą, oraz ich funkcjami.
Art. 28 Szef Kancelarii Sejmu winien zamieścić na Tablicach Informacyjnych obydwu Terytoriów aktualną, pełną listę posłów z wyszczególnionym składem Prezydium Sejmu. Lista ta winna zawierać imiona i nazwiska posłów wraz ze stanem i Terytorium, z których pochodzą. Szef Kancelarii Sejmu podaje też na Tablicach Informacyjnych skład Kancelarii i jej elektroniczny adres.
Art. 29 Prezes Sądu winien zamieścić na Tablicach Informacyjnych obydwu Terytoriów aktualną, pełną listę składu sędziowskiego. Lista ta winna zawierać imiona i nazwiska sędziów wraz ze stanem i Terytorium, z których pochodzą.

Niewypełnianie obowiązków przez Szefa Kancelarii Sejmu oraz Ministrów Informacji

Art. 30 W przypadku niewypełniania przez Szefa Kancelarii Sejmu obowiązków określonych w niniejszej ustawie może on zostać odwołany przez Sejm RSOT.
Art. 31 W przypadku niewypełniania przez Ministrów Informacji obydwu Terytoriów obowiązków określonych w niniejszej ustawie mogą oni zostać przez Sejm RSOT ukarani grzywną w wysokości 50% swego wynagrodzenia.

Przepisy końcowe

Art. 32 Ministrowie Informacji obydwu Terytoriów mają obowiązek zorganizować wywieszenie Tablic Informacyjnych na danym Terytorium do dnia 7 listopada 2003 r.