Bednarska Demokracja

Sprawozdanie z Sejmu Bednarskiej 22 lutego 2010

1. Wybór nowego Prezydium Sejmu:

  1. wybór Komisji Skrutacyjnej: Małgorzata Michalak (R), Łukasz Latawiec (U) i Grzegorz Szczepański (U)
  2. Do Prezydium Sejmu wybrani zostali: Tadeusz Teleżyński (U), Aleksander Pawlicki (N), Kalina de Nisau (R)
  3. wybór Marszałka
  4. Marszałkiem Sejmu wybrany został Tadeusz Teleżyński (U)

2. Ustawa antynarkotykowa / Ustawa o ochronie życia:

  1. Marta Makowiecka (Radca ds. Bezpieczeństwa powołany przez Ustawę o ochronie życia) przedstawiła sprawozdanie z działania Ustawy o ochronie życia. Ustawa ta, od jej uchwalenia niemal rok temu, nie działa – nie przynosi planowanych skutków. Marta Makowiecka zaproponowała anulowanie obydwu starych ustaw i stworzenie nowej, skuteczniejszej.
  2. Marta Makowiecka przedstawiła zaproszonego gościa – specjalistę od uzależnień – pana Tomasza Harasimowicza.
  3. Aktualnie działają obydwie ustawy, ponieważ Ustawa antynarkotykowa została automatycznie odwieszona 31 stycznia 2010. Są one w pewnym stopniu ze sobą sprzeczne.
  4. Agata Stryjek (N) powiedziała, że problem narkotyków jest w naszej szkole ztabooizowany, kolejnymi ustawami uspokajamy swoje sumienie, a tak naprawdę nic nie robimy.
  5. Dominik Mokrzewski (N): Szkoła nie jest organem nacisku, nie jest policją, ma wychowywać, nie ścigać. Ustawa antynarkotykowa jest sprzeczna nie tylko z Ustawą o ochronie życia, ale i z Kodeksem wychowawcy!
  6. Anna Czub (R): Czy została w jakikolwiek sposób zbadana i określona skala problemu narkotykowego w szkole? Czy alkohol też jest problemem?
  7. Marta Makowiecka (N): Narkotyki jest to jedna z niewielu płaszczyzn, które nas, w sensie dorosłych – niedorosłych, dzielą. I narkotyki, i alkohol są w tej szkole. Nauczyciele są izolowani od tych tematów; Ustawa o ochronie życia była próbą przełamania tej izolacji, stworzeniem sytuacji takiej, że uzależnienia są naszymwspólnym problemem. Niestety, nie zadziałała.
  8. Olga Chirek (U): Uczniowie nie mają świadomości zagrożenia, potrzebują zajęć, które dostarczałyby informacji o uzależnieniach. Na przykład po zajęciach nt. anoreksji ludzie zaczęli uważniej obserwować i bardziej troszczyć się o swoich kolegów.
  9. Bartosz Tarnowski (U): Profilaktyka antyuzależnieniowa jest w naszej szkole traktowana po macoszemu.
  10. Tomasz Harasimowicz, w odpowiedzi na pytania z sali: Po pierwsze, stereotyp „ćpuna” się przeterminował. Narkoman wygląda tak, jak każdy z nas. Każdy z Państwa mógłby przyjść do mojej poradni i nie zostałby odesłany na podstawie tego, że „za dobrze wygląda”. Po drugie, ustawa ma wychowywać, uwrażliwiać i zwracać uwagę na problem. Łatwiej zobaczyć problem w oparciu o życzliwość współuczniów. Moim zdaniem tak zwany „donos obywatelski” jest bardzo wskazany i pomocny. Jeśli chodzi o testowanie, to jest to jedyna skuteczna metoda diagnostyczna. Należy zdjąć z niego odium. Uważam, że jeśli ktokolwiek w szkole podejrzewa, iż jakaś osoba ma problem z narkotykami, powinien zgłosić to do dyrektora bądź wychowawcy. Procedura powinna wyglądać tak: do szkoły wzywani są rodzice i to oni zabierają dziecko do szpitala, gdzie robią test. Rodzice mogą nie wyrazić zgody na wykonanie testu, z różnych przyczyn, ale rolą nauczycieli jest uczulenie rodziców na sensowność wykonania testu. Ponadto, nie można przyjąć na terapię nieletniego ucznia bez zgody rodziców. Rodzice winni być uświadamiani przez szkołę o polityce profilaktyki narkotykowej od momentu rozpoczęcia przez ich dziecko nauki. Uwaga, bo 95 procent rodziców wypiera informacje o zagrożeniu narkotykami ich dzieci. Ponadto, szkoła powinna szkolić nauczycieli w temacie profilaktyki uzależnień.
  11. Olga Chirek (U): Takie wysłanie ucznia na badania antynarkotykowe jest swego rodzaju napiętnowaniem.
  12. Tomasz Harasimowicz: To nie jest napiętnowanie, to jesttroska. Jeżeli ktoś mi powie, że podejrzewa u mnie nowotwór, to pierwszą rzeczą, jaką zrobię, będą badania. Wykonanie testu w mojej ocenie nie jest żadną ujmą.
  13. Dominik Mokrzewski (N): Jak uchronić się przed nauczycielem, który „ma zły dzień” i właśnie „wybrał” Jasia do testu? Czy można przeprowadzić szkolenie dla nauczycieli, jak rozpoznać osobę znajdującą się pod wpływem narkotyków?
  14. Jacek Skolasiński (R): Fakt istnienia ustawy antynarkotykowej oraz jej treść nie były i nie są wystarczająco nagłaśniane wśród rodziców uczniów klas pierwszych.
  15. Tomasz Harasimowicz: Proponuję wprowadzić testy na obecność narkotyków do szkolnego sklepiku. Nie jest to dowcip, lecz cywilizowanie sytuacji.
  16. Tadeusz Teleżyński (U) wnioskował o zniesienie Ustawy antynarkotykowej i powołanie komisji do opracowania nowej ustawy.
  17. Jan Wróbel (N): Szkoła może nie mieć żadnej ustawy antynarkotykowej i działać przeciwko zażywaniu narkotyków! Szkoła nie potrzebuje ustawy, by kierować uczniów na badania. Jan Wróbel zadał kilka pytań Tomaszowi Harasimowiczowi.
  18. Tomasz Harasimowicz: Ja uważam jednak, że szkoła jest instytucją totalitarną i nie ma w tym nic złego. Szkoła ma prawo oczekiwać i wymagać. Oferuje w zamian pewien standard naukowy i wychowawczy. Państwo poszli w kierunku głębokiej demokracji i to się będzie mściło... Poza tym narkomania jest tylko jednym z zagrożeń; na przykład siecioholizm czy niefrasobliwy seks są podobnie groźne dla młodzieży.

3. Głosowanie nad powstaniem Komisji antynarkotykowej, która rozpocznie prace nad nową ustawą ds. profilaktyki narkotykowej.

  1. Sejm Terytorium Bednarska powołuje komisję, mającą na celu stworzenie nowej ustawy dotyczącej profilaktyki narkotykowej. Projekt ustawy musi zostać złożony do Prezydium Sejmu do dnia 22 marca. W skład komisji wchodzą: Marta Makowiecka (N), Dominik Mokrzewski (N), Aleksandra Kaczanowska (N), Bartosz Tarnowski (U), Olga Chirek (U), Kevin Piasecki (U), Krzysztof Grochowski (A), Kalina de Nisau (R), Jacek Skolasiński (R), Małgorzata Michalak (R)
  2. Za: 19; przeciw: 0; wstrzymali się: 1.

4. Głosowanie nad zniesieniem aktualnie obowiązującej Ustawy antynarkotykowej:

  1. za: 7; przeciw: 9; wstrzymali się: 4.
  2. Ustawa antynarkotykowa pozostaje obowiązującą ustawą.

5. Głosowanie nad zniesieniem aktualnie obowiązującej Ustawy o ochronie życia:

  1. za: 3; przeciw: 10; wstrzymali się: 4.
  2. Ustawa o ochronie życia pozostaje obowiązującą ustawą.

6. Wolne wnioski:

  1. Bartosz Tarnowski: wybór posłów na Sejm Wielki.

i.    Głosowanie w sprawie wyboru posłów na Sejm Wielki: Na Sejm Wielki zostają wybrani następujący posłowie: Tadeusz Teleżyński (U), Kevin Piasecki (U), Tomasz Orchowski (U), Jacek Walawender (U), Bartosz Tarnowski (U), Kalina de Nisau (R), Małgorzata Klimowicz (R), Jacek Skolasiński (R), Dorota Ziółkowska (R), Małgorzata Michalak (R), Agata Stryjek (N), Wanda Łuczak (N), Jan Wróbel (N) Dominik Mokrzewski (N), Aleksander Pawlicki (N), Krzysztof Grochowski (A).

ii.    Za: 18; przeciw: 0; wstrzymali się: 1.

  1. Aleksander Pawlicki (N), „jako poseł oraz nauczyciel WOS”, zgłosił sprzeciw co do współistnienia dwóch sprzecznych ustaw i zaproponował przepisy przejściowe takie, by w przypadkach spornych działała ustawa bardziej szczegółowa, czyli Ustawa antynarkotykowa.
  2. Jan Wróbel (N): Ustawy nie są sprzeczne. Żadna nie jest sprzeczna z prawem szkolnym, ani z zasadą promowania dobrego obyczaju. A jeśli ktoś się z tym nie zgadza, niech sprawą zajmie się odpowiednia instytucja, czyli sąd.

7. Następne posiedzenie Sejmu Bednarskiej odbędzie się 8 marca 2010.