Bednarska Demokracja

Władze w szkole


DEMOKRACJA SZKOLNA

„Bednarską” zakładali 17 lat temu ludzie, którzy wierzyli, że starą szkolną grę w „policjanta i złodzieja” można zastąpić partnerskim traktowaniem uczniów przez nauczycieli (i odwrotnie, nauczycieli przez uczniów!). Bywa, że idealizm kończy się katastrofą w starciu z prozą życia. Tym razem tak się nie stało. Stworzyliśmy szkołę normalną – mamy klasówki, stopnie, lekcje, a nawet wagary. Jednocześnie jest to szkoła, w której uczniowie mają 1/3 reprezentantów w Radzie Szkoły i szkolnym Sejmie, szkoła, w której wszyscy, od pierwszoklasisty do dyrektora muszą przestrzegać szkolnej konstytucji, szkoła, której fundamentem są wspólne uzgodnienia. Wcale nie jest łatwo być tu nauczycielem. Uczniem też zresztą nie.
Demokracja w I SLO
„Bednarska” jest pierwszą szkołą społeczną w Polsce, dzięki czemu żadne inne liceum nie może pochwalić się tak długimi i bogatymi tradycjami demokratycznymi. Nazywana także „Rzeczypospolitą Szkolną Obojga Terytoriów”, współrządzona jest ona przez cztery „stany” – uczniowski, rodzicielski, nauczycielski i absolwencki, które tworzą społeczność szkolną. Politycznie Rzeczypospolita Szkolna jest mini-państwem funkcjonującym zgodnie z konstytucyjnymi zasadami demokracji pośredniej.
Wśród organów szkoły wymienić należy Radę Szkoły, Sejm i Sąd Szkolny, o których działanie opiera się życie demokratyczne „Bednarskiej”. Zasady ich działania wynikają z tworzonych przez społeczność szkolną aktów prawnych.

SZKOLNE WŁADZE DEMOKRATYCZNE

SEJM SZKOLNY
Sejm szkolny jest władzą ustawodawczą. W jego skład wchodzi 63 posłów. Stany uczniowski, rodzicielski i nauczycielski reprezentuje po 20 posłów (w przypadku uczniów po 10 z Terytoriów Bednarska i Raszyńska), zaś stan absolwencki 3 posłów.
Sejm jako władza ustawodawcza uchwala oraz zmienia Konstytucję Szkoły i inne akty prawne. Sejm podejmuje też uchwały, zatwierdza roczny plan życia społecznego Szkoły oraz przyjmuje sprawozdanie z jego wykonania. W ważnych dla Szkoły sprawach organizuje plebiscyty.

RADA SZKOŁY
Rada Szkoły składa się z 14 osób: 4 uczniów, 4 rodziców, 4 nauczycieli i 1 absolwenta wybieranych w wyborach, do Rady na mocy prawa wchodzi także Dyrektor Szkoły.
Rada Szkoły kieruje całokształtem życia społecznego swojego Terytorium: opracowuje roczny plan życia społecznego, przygotowuje projekt tej części budżetu Szkoły, która dotyczy jej życia społeczna, podejmuje decyzje dotyczące bieżącego życia swojego Terytorium. Oznacza to, że członkowie Rady Szkoły organizują wszelkie imprezy się w szkole - bale, pikniki, otrzęsiny itp. Przygotowują dni otwarte dla kandydatów do szkoły i zajmują się organizacją egzaminów.
Jednym z uprawnień Rady Szkoły jest możliwość wniesienia do TP PSLO wniosku o odwołanie Dyrektora Szkoły lub do Dyrektora Szkoły o usunięcie ucznia bądź zwolnienie nauczyciela.

SĄD SZKOLNY
Sąd szkolny (Sąd Rzeczypospolitej Szkolnej Obojga Terytoriów) pełni funkcje rozjemcze – rozstrzyga sprawy sporne zaistniałe na terenie Szkoły dotyczące praw obywateli Rzeczypospolitej Szkolnej. Nie wymierza kar, lecz orzeka o winie, a karę wymierza dyrektor, który jest zobowiązany decyzje Sądu respektować. Sprawę do Sądu Szkolnego wnosi obywatel Rzeczypospolitej Szkolnej bądź każda władza Rzeczypospolitej Szkolnej.
Sąd dokonuje też interpretacji prawa szkolnego oraz orzeka o zgodności zarządzeń władz Rzeczypospolitej Szkolnej z prawem szkolnym. Jeśli stwierdzi w prawie błąd – uchyla część lub całość wadliwego przepisu lub zarządzenia niezgodnego z prawem szkolnym lub Konstytucją.

Kadencja wszystkich demokratycznych władz szkolnych trwa rok, a wybory odbywają się na przełomie listopada i grudnia.