Bednarska Demokracja

Sprawozdanie z posiedzenia Sejmu szkolnego 1 SLO „Bednarska” z dnia 17 marca 2014


Porządek obrad:

1. Sprawozdanie Pani dyrektor Wandy Łuczak o stanie szkoły.
2. Sprawozdanie dotyczące działalności Komisji Finansowej
3. Dyskusja na temat systemu popraw (wnioskodawca: Michał Sienicki)
4. Dyskusja o zasadności przepisu, który wyłącza prace klasowe z języków z limitu 3 klasówek tygodniowo. (wnioskodawca: Michał Sienicki).

Uwagi wstępne:

Ad.3
W naszej szkole w wypadku niezaliczenia poprawy sprawdzianu, uczeń musi pisać egzamin komisyjny. W większości szkół jest inaczej. Uczeń nie zalicza semestru dopiero wtedy, gdy jego średnia z klasówek jest niższa niż dwa. Michał Sienicki: chciałbym, abyśmy wspólnie zastanowili się, czy nasz system popraw jest słuszny i czy nie należy zmienić go na bardziej liberalny (propozycja: niezaliczenie dopiero przy średniej z klasówek mniejszej niż dwa).

Ad.4
Obecne prawo:
Prace klasowe nie mogą się odbywać częściej niż trzy razy w tygodniu i powinny być zapowiadane z co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem. Nie dotyczy to prac klasowych z języków obcych, kartkówek i prac poprawkowych. Michał Sinicki: Uważam, że w skład trzech prac klasowych powinny też zaliczać się prace klasowe z języków.

Obrady prowadził Marszałek Sejmu Michał Sinicki.

Przebieg obrad:

1. Dyrektor Wanda Łuczak przedstawiła krótkie sprawozdanie o stanie szkoły.

Stopniowo i w miarę możliwości remontujemy i adoptujemy budynek, potrzebujemy wsparcia – jest wiele ciekawych projektów, na przykład ścianka wspinaczkowa.

W tym roku zmieniliśmy formułę egzaminów w zajęciach warsztatowych 3po3 biorą udział wszyscy kandydaci. Mamy sporą liczbę kandydatów.

Organizujemy ważne imprezy: piknik szkolny na Bednarskiej dla całego Zespołu szkół i 25-lecie szkoły

Pytania i uwagi: poseł Marek Szpanowski: nie wiemy dokładnie ile osób przychodzi do nas ze szkół niepublicznych, jest to mała liczba i to może być problem dla szkoły, że za mało promujemy się w szkołach niepublicznych.

2. posłowie Marek Szpanowski i Maciej Tarnowski przedstawili plany działalności Komisji finansowej. Odbyła się dyskusja dotycząca interpretacji zapisu określającego kompetencje Komisji. Czy i na ile Komisja finansowa powinna zajmować się kontrolą i opiniowaniem wydatków szkolnych i stanu finansowego Bednarskiej i Zespołu szkół? O uzyskanie jakich danych powinna zwrócić się Komisja do zarządu Towarzystwa przyjaciół 1 SLO i księgowości? W jaki sposób Komisja powinna zajmować się finansowaniem projektów na Bednarskiej i współpracą z dyrektorem? Być może wartościowe byłoby porównanie naszych wydatków w czasie trzech ostatnich lat.

3. System popraw. Dyskusja: Czy na Bednarskiej jest zbyt wiele przymusu i zbyt wiele nauki? Ile, jak i czego należy uczyć? Czy trzeba zaliczać wszystkie sprawdziany? Jak sprawić, by w szkole było mniej „muszę” a więcej „chcę”? Podczas dyskusji większość zebranych opowiedziała się za utrzymaniem systemu popraw w istniejącym kształcie. Ustalono, że można podjąć próbę ulepszenia niektórych z rozwiązań szczegółowych (sesje popraw, czas na przygotowanie do poprawy), Sejm czeka na propozycje ulepszeń systemu popraw.

4. Ponieważ zdarzają się przypadki, że uczniowie muszą pisać więcej niż trzy klasówki w tygodniu, Sejm, uznając przedmioty językowe za bardzo ważne i rozumiejąc, że nauka języków, podobnie jak wielu innych przedmiotów, wymaga regularnej i systematycznej pracy, której wyniki powinny być regularnie sprawdzane, postanowił objąć klasówki z języków obcych obowiązującymi przepisami dotyczącymi liczby sprawdzianów w tygodniu. Zgodnie z intencjami prawodawcy rozwiązanie to nie powinno wiązać się ze zmniejszeniem liczby klasówek z języków obcych, ma natomiast spowodować koordynację terminów klasówek między nauczycielami w przeznaczonym do tego celu systemie dzienniczka internetowego, w którym można rezerwować terminy klasówek tak, by żaden z uczniów nie był zmuszony pisać w jednym tygodniu więcej niż trzech klasówek.

Uchwała numer 1 z dnia 17 marca 2014 roku w sprawie objęcia klasówek z języków obcych obowiązującymi w regulaminie szkolnym przepisami dotyczącymi dopuszczalnej liczby sprawdzianów w tygodniu nauki:

Punkt 6.1 regulaminu szkoły zmienia swoją treść w następujący sposób:

6.1 Prace klasowe nie mogą się odbywać częściej niż trzy razy w tygodniu i powinny być zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Nie dotyczy to kartkówek i prac poprawkowych.

Uchwała nie dotyczy prac klasowych zapowiedzianych przed 17.03.2014

Za: 11
Przeciw: 3
Wstrzymało się: 2

5. Zaprzysiężenie Sędziów:

Przysięgę sędziowską złożyła Pani Anna Piskorek-Atys

Notował:

Filip Haka